- Reklama -zprávy
HomeMagazínVysoký krevní tlak nebolí, ale může způsobit velké problémy

Vysoký krevní tlak nebolí, ale může způsobit velké problémy

Tichý zabiják. Právě tak se někdy označuje vysoký krevní tlak, protože jeho příznaky jsou nepatrné, ale jeho důsledky mohou mít až ohrožující vliv na naše zdraví i život. Naučte se proto projevy vysokého tlaku účinně rozpoznat a seznamte se se způsoby, jak mu předcházet či jak jej účinně léčit.

Co je krevní tlak a kdy už je vysoký?

Pojďme si nejdříve říct, co to vlastně krevní tlak je. Naše srdce pumpuje krev do cév a s jejich pomocí zásobuje všechny orgány v těle kyslíkem. A tento proces se děje pod jistým tlakem. Míru tlaku ovlivňuje stav našich cév: čím jsou cévy v horším stavu, tím méně jsou průchodné, krev jimi hůře protéká a srdce musí vynaložit větší tlak. Čím větší tlak, tím větší namáhání cév a při dlouhodobě vysokém tlaku může začít docházet k poškozování cév, které může skončit až jejich protržením. Vysoký krevní tlak je navíc důležitým ukazatelem stavu našich cév a je často jedním z prvních příznaků ucpaných cév, vysokého cholesterolu a dalších závažných nemocí.

Jaké jsou ideální hodnoty krevního tlaku?

Měření krevního tlaku je jednou ze základních lékařských procedur, které jsou prováděné při téměř každé návštěvě lékaře. Možná jste si všimli, že se měří hned dvě hodnoty: systolický a diastolický tlak. Systolický tlak je vždy vyšší a označuje tlak v cévách ve chvíli, kdy je ze srdce vypuzována krev. Nižší hodnota, tedy tlak diastolický, ukazuje tlak během tzv. klidové fáze, tedy chvílí mezi dvěma údery srdce, kdy je srdce v klidu a krev zrovna nepumpuje. Za ideální hodnoty se považuje 120 na 80. Je-li systolický tlak okolo 140, mluvíme již o zvýšeném tlaku, hodnota okolo 160 je považována za tlak vysoký a je nutné zahájit léčbu.

Je vysoký tlak opravdu tak nebezpečný?

Kromě toho, že neprůchodné cévy jsou problematické, je při vysokém tlaku ohroženo také naše srdce. Vzhledem k vyšší energii, kterou musí vynakládat na pumpování krve, ztrácí postupně svou elasticitu a jeho stěny hrubnou (hypertrofují). Neléčený a dlouhodobý vysoký krevní tlak může v konečném důsledku způsobit i infarkt či mozkovou příhodu, nemluvě o negativním vlivu na některé z důležitých orgánů. Je důležité vysoký krevní tlak nepodceňovat, zvláště proto, že v počátcích je jeho léčba poměrně snadná, kdežto později už se nevyhnete i celoživotnímu užívání léků, které vás ochrání před život ohrožujícími stavy.

Čím je vysoký tlak způsoben?

Už víme, co vysoký tlak znamená a proč je důležité mít se před ním na pozoru – jak k němu ale dochází? Jedním z důvodů může být tzv. inzulínová rezistence, reakce těla na inzulin, při které se jeho tvorba drasticky zvýší. Lidé s inzulínovou rezistencí mohou mít v krvi až 10× více inzulínu než lidé zdraví. Mnohem častěji je však na vině špatný životní styl: nedostatek pohybu, nevhodná strava (zejména s vysokým obsahem sacharidů), vysoká konzumace alkoholu či nikotinu, stres a nebo obezita. To je na druhou stranu dobrá zpráva, protože nejlepší prevencí vysokého tlaku je zkrátka dodržovat zásady zdravého životního stylu.

Jak poznat, že máte vysoký krevní tlak?

Není pravda, že by vysoký tlak příznaky neměl. Problém ale je, že jsou tyto projevy často nenápadné a nebo máme tendence přičítat je jiným problémům. Nejčastěji se jedná o závratě, náhlé bušení srdce, bolesti hlavy, ospalost, únavu či mravenčení prstů. Pokud u sebe následující příznaky rozpoznáváte, je na čase začít uvažovat nad některými úpravami způsobu vašeho života a jídelníčku. Mezi potraviny, které pomáhají snížit krevní tlak a které byste měli začít více konzumovat, patří cibule, česnek, celer, červená řepa, banány, grapefruit či pohanka.

Příroda vám s krevním tlakem může pomoci ještě více

Jestliže si chcete být opravdu jistí, že děláte pro své zdraví maximum a nechcete nic podcenit, vyzkoušejte účinné přírodní doplňky stravy jako je například Masticha Vena. Ta obsahuje extrakt oliv, který je velice prospěšný našemu srdci díky vysokému obsahu polyfenolů, zejména pak hydroxytyrozolu. Tyto látky pomáhají udržovat normální hladinu krevního tlaku, podporují také cirkulaci krve v cévách a výrazně pomáhají i s cholesterolem. Masticha Vena zlepšuje i vstřebávání živin, podporuje imunitní systém, přispívá k očistě jater a v neposlední řadě podporuje správné fungování trávicího traktu.

Ostatní právě čtou ⇢

Další články autora