Prospívá pití kávy našemu zdraví?

0
77

Zaslechli jste někdy, že pití kávy je škodlivé? O zdravotních benefitech kávy se přitom napsalo a řeklo mnoho. Shrňme si tedy, které z nich jsou opravdu ověřené, abyste se kávy už nikdy nemuseli bát.

Káva jako antioxidant

Při pomyšlení na kávu se vám možná na první dobrou vybaví kofein – povzbuzující látka, jež dokáže nastartovat činnost srdce, mozku i nervů i svalů. Káva toho ale dokáže nabídnout mnohem více, než je samotný kofein – přibližme si tedy, jaké zdravotní benefity může lidskému tělu nabídnout. Z obecného hlediska je ale ve zkratce běžné množství kávy pro zdraví opravdu prospěšné. Děje se to třeba i díky obsahu antioxidantů, jež dokáží bojovat s volnými radikály v těle. Výsledkem je pak posílení imunitního systému. Pravidelná konzumace kávy může mít dle nejnovějších poznatků i účinky v předcházení některým onemocněním. Patří mezi ně třeba cukrovka 2. typu nebo Alzheimerova choroba. Denní dávka kofeinu by ale neměla přesahovat 300 mg, což odpovídá zhruba 4 šálkům kávy. 

Kvalitní káva hraje prim

Ať už řešíme chuť a prožitek, nebo čistě zdravotní benefity kávy, v obou případech záleží na tom, jakou kávu zkonzumujeme. Je totiž znatelný rozdíl mezi 5 šálky instantní kávy a stejným počtem šálků kvalitní zrnkové kávy. Na místě je také řešit kvalitu vody, ze které se následně káva připraví. Pokud váháte, po jakých zrnech sáhnout, kvalitní zrnkovou kávu seženete na webu Mountain Gorilla Coffee. Koupí těchto zrn navíc podpoříte organizaci Gorilla Doctors, jež zachraňuje poslední žijící horské gorily přímo v ugandských horských pralesech.

Na co si dát při pití kávy pozor?

Stejně jako v konzumaci čehokoliv dalšího, i zde platí pravidlo, které říká, že všeho je dobré s mírou. Pro lidský organismus je ale smrtelně nebezpečné množství 100 šálků, což je zároveň i nemožné během jednoho dne vypít. Pokud tak vypijete denně do zmíněných 4 šálků kávy, nemusíte mít strach o dehydrataci organizmu ani o předávkování kofeinem. Obecně je ale dobré kávu doplnit sklenicí čisté vody.