Znáte triky na pleť v chladném počasí?

0
192

Výsledkem podzimních výkyvů teplot bývá často suchá, matná a popraskaná pokožka. Chlad totiž vyvolává v kůži chaos, který se projevuje výraznou ztrátou vlhkosti. Proti nepříjemným následkům počasí, které se podepisuje na stavu největšího tělesného orgánu, můžeme bojovat šikovnými triky a není třeba se ani bát s nimi experimentovat.

Pleť potřebuje hydrataci, v chladném počasí ještě víc.
Jak na loupající se pokožku

Studené měsíce v roce způsobují, že pokožka rychleji ztrácí vlhkost. Na základě toho dochází k odumírání kožních buněk. Pokud se o pokožku nestaráme pravidelně, tyto mrtvé kožní pozůstatky zůstávají na kůži. Výsledkem je na pohled suchá, ale zároveň i výrazně drsná, šupinatá pokožka. Pokožka na vysušených místech zároveň praská, zvětšují se její póry a vznikají různé záněty. Proti nadměrnému odlupování kůže pomáhá jednoznačně peeling, jehož frekvenci používání bychom zejména na podzim měli zvýšit na trojnásobek. Povrchové, odumřelé kožní buňky je vhodné odstranit peelingem i třikrát týdně.

Oleje obsahují také vitamíny

Experimentování s pleťovými oleji se není třeba bát, a to ani v případě mastnější pokožky. Během chladných měsíců máme častěji sahat po mastných olejích, které vytvoří na pokožce jemnou nepronikavou vrstvu. Díky tomu zůstává v hlubších vrstvách kůže dostatek vlhkosti po celý den. Pleťové oleje rovněž zjemňují, zvlhčují kůži a vytvářejí příjemný zdravý lesk. Zmiňovaný kosmetický přípravek navíc dodává tělu potřebné vitamíny. V tucích a olejích jsou totiž rozpustné vitamíny A, D, E a K. Vitamin A je silným antioxidantem a snižuje záněty kůže. Vitamin E se považuje za elixír mládí, neboť přispívá k regeneraci kožních buněk a omlazování pokožky.

Rty trpí nejvíce

Ve studeném větru a nízkých teplotách netrpí jen kůže, ale také rty. Rychle se vysušují, ztrácejí lesk a zdravou barvu. Štiplavý, ostrý vítr je dokáže zbavit vlhkosti až tak, že se na nich vytvářejí suché, krvácející praskliny. Základem péče o rty je nanášení mastných balzámů. Nestačí se již omezovat na jednu aplikaci v ranních hodinách, jak tomu bylo v letních měsících. Podzim má na péči o pleť o něco vyšší nároky. Balzámy na rty se nanášejí i těsně před spaním, aby se v nich zachovalo dostatek vlhkosti a stihly se regenerovat.

Koupel, ano či ne?

Přestože se může zdát, že sprchování či koupel přinesou pokožce vytouženou vlhkost, opak může být pravdou. I když si kůže ve studeném počasí žádá horké potěšení, vytrácí se z ní příliš mnoho vody. V případě, že si chladné období bez dlouhého koupání v horké vodě neumíme představit, po každé koupeli dopřejme pokožce dostatek vlhkosti v podobě tělového mléka nebo krému. Tyto kosmetické přípravky obsahují zejména mastné, olejové složky, které uchovávají pleť dlouhodobě hydratovanou, vláčnou a hebkou na dotek.

Céčko i pro lepší pleť

Na podzim není třeba kromě zmíněných mikroživin zapomínat na vitamin C. I přesto, že se osvědčuje zejména při posilování imunitního systému a v boji proti infekcím, své uplatnění si najde iv rámci péče o pleť. Vitamin C, méně známý jako kyselina askorbová, totiž povzbuzuje tvorbu kolagenu. Jedná se o bílkovinu, která si tělo dokáže vyrobit v určitém množství samo. Po dosažení dvacátého pátého roku života však dochází k postupnému poklesu této živiny. Nízké hladiny kolagenu v kůži se podepisují pod její nedostatečnou pružnost, předčasné stárnutí a neestetický vzhled. Proti kožním nedostatkům, onemocněním či poraněním se používá komplex vitamínů řady B. Ty zlepšují nejen metabolismus tuků, bílkovin, cukrů, ale podílejí se také na ochraně kůže před nepříznivými vlivy počasí.