Žena musí mít pocit, že je expertka

0
217

Na televizní obrazovku RTVS se 4. března po roce přestávky vrací diskusní relace Silná sestava, ve které na různé společenské témata diskutují především ženy. Její novou moderátorkou se stala Veronika Radoslava Ostrihoňová. Nahradila předcházející moderátorku relace Olgu Bakov.

„Přestože je pro mě běžné, že se ženy povídají o vážných tématech, zjevně to tak asi není u každého. Máme vžité stereotypy as nimi bojujeme. Nešokuje mě a ani mi nepřijde novátorské, že ženy chtějí a také umí diskutovat i na jiná témata jako je lifestyle, „říká Radoslava Ostrihoňová.

Myslím si, že se to určitě podařilo. Už jen proto, že jsme viděli diskutovat ženy, což není vždy zvykem. Viděli jsme, kolik máme na Slovensku odbornic, odbornic, zajímavých dam, které se umí vyjádřit k aktuálním a palčivým tématům.

Celé nastavení relace bylo novátorské a mně osobně se velmi líbilo i to, jakým kultivovaným a klidným způsobem věděli Hoštka rozebrat i náročnější témata. Silná byla pro mě například téma o jinakosti.

Mám pocit, že relace vytvořila dobrý precedens, abychom takových formátů mohli mít i více a že bychom měli při výběru hostí více myslet na ženy. Jen někdy je pro ně náročnější sladit rodinně-sociální situaci a nestíhají tak často chodit do debat, jak to občas mají mužští odborníci. Potom spadne do hranoly, jakoby tu ženy, které vědí odborně diskutovat, nebyly. No ony zde jsou.

V jiných diskusích, ať už televizních, ale i těch mimo obrazovek, vidíme nejednou debatovat samých mužů. Někdy od tvůrců přichází argument, že ženy do diskusí přijít nechtějí. Myslíte si, že si nedůvěřují a mají pocit, že muž se umí k tématu vyjádřit lépe?

Toto je obrovská téma a ze všeho je v ní trochu. Dříve jsem na toto téma četla dobrý text. Rozebírali v něm, že občas to vypadá, jakoby ženy pozvánku dostali a jen nechtěli přijít.

Ale když si člověk vezme, že relace či debata se koná o osmé ráno nebo o čtvrté odpoledne, zkrátka v době, kdy buď chystají děti do školy, nebo je vyzdvihují, případně s nimi musí nachystat úlohy a nyní při distančním vzdělávání i neustále asistovat, jejich časový horizont je neskutečně náročný.

Neodmítnou, protože se jim nechce, ale proto, že zvažují své časové možnosti. Znám to i sama na sobě.

A co sebedůvěra?

Nerada zobecnit, ale i na základě žen v mém okolí si myslím, že ženy jsou k sobě kritičtější, než muži. Řeknou si, že vždyť k tomu se umí vyjádřit kdokoliv, nemám na to zas až takový unikátní pohled, proč já a podobně.

Znám to z mé talkshow Sitdown s Veronikou. Když oslovíme ženu, která není veřejně výrazně známa, tak se ptá, proč já, vždyť to dělá i tato, i tento, co je na mně zajímavé? Při mužích, jejichž oslovujeme, takové reakce nemíváme.

Ženy mají z mé zkušenosti v tomto na sebe větší nároky, aby byly opravdu expertky, a až potom se půjdou někde vyjadřovat. Někdy je proto dobré dát si více námahy a pokud ženu v diskusi mít chceme, oslovit jich více, dokud některá řekne ano.

Vy jste si při nabídce moderovat Silnou sestavu nekladli otázku, proč vy?

Jsem ten typ, který má pocit, že všechno na světě lidé dělají lépe než já, od mateřství, přes sport až po pracovní sféru. Samozřejmě, že mi to napadlo a určitě mi to ještě mnohokrát napadne. Velkou roli však sehrálo, že to byl klasický konkurz.

Řekla jsem si, že když se na mně shodlo širší spektrum lidí, snad tam nebudu úplně mimo. Ani se podle mě nedá jasně říct, kdo je nejlepší na toto nebo ono, myslím si, že každý se v té roli musí nějak najít.


I když jsem dostala nabídku moderovat talkshow Sitdown s Veronikou, zareagovala jsem přesně tak – na toto jsou jiní, já jsem redaktorka a to je něco zcela jiného, ​​než se s někým hodinu mluvit před publikem.

No organizátorky mě přesvědčili, že chtějí mě a dnes jsem nesmírně ráda, že to tak bylo. Cítím, že tam patřím. Věřím, že i se Silnou sestavou to tak bude.

Konečně, nebude to ani zdaleka jen o mně. Bude tam jako stála Hošťka i Simona Salátová, která je úžasná komička a žena. A samozřejmě se tam budou střídat různé panelistky.