Top beauty tip na růžovou vodu: Jak si tento kosmetický zázrak připravíte i doma

0
213

Znáte tento kosmetický zázrak? Růžovou vodu si můžete připravit klidně i doma, jak?

Co je růžová voda?
Růže obvykle evokují romantiku, smyslnost a luxus. Není divu, že jejich nasládlá vůně je jednou z nejoblíbenějších na světě. Jeden druh – růže damascénská (Rosa damascena) je v kosmetickém průmyslu mimořádně oblíbený. Používá se ve všem, od krémů na obličej až po parfémy. Víte, jak a proč si vyrobit vlastní růžovou vodu?

Růžová voda je tekutina vyrobená z vody naplněné okvětními lístky růží. Je to jeden z mnoha způsobů, jak zužitkovat růže ve prospěch zdraví a krásy. Růžová voda má dlouhou historii, informace o jejím používání sahají až do 7. století. Dnes je stále oblíbenější a její účinky si pochvalují také mnohé celebrity. Dá se použít k mnoha účelům – čištění pleti, voňavá koupel, až po pokojový sprej, který provoní domácnost.

Výhody růžové vody
Růžová voda je oblíbená díky léčebným a terapeutickým výhodám, navíc je plná antioxidantů. Je prospěšná pro zdraví pokožky, vlasů, pomáhá proti bolesti hlavy, při infekcích, bolestech v krku.

Při kosmetice a péči o pokožku chrání buňky před poškozením, zklidňuje podráždění, zarudnutí, zmírňuje příznaky kožních onemocnění, jako jsou akné, ekzémy, psoriáza a rosacea.

Přírodní růžovou vodu bez jakýchkoli chemikálií můžete používat denně a je vhodná pro všechny typy pokožky.

Přesto, pokud jste růžovou vodu nikdy předtím nepoužili, udělejte si nejprve test na malém kousku pokožky, protože růže je alergen. Pokud nejste na tuto voňavou vodu alergická, můžete ji použít také k urychlení hojení ran, dokonce funguje na zlepšení nálady.

Způsoby přípravy růžové vody
Existuje několik způsobů, jak připravit růžovou vodu. Můžete použít organické okvětní lístky růže v bio kvalitě nebo éterický olej.

Vybírejte si lupeny růží, které nejsou potřísněny pesticidy ani chemikáliemi. Na 1 sklenici čerstvých okvětních lístků nebo ¼ šálku sušených lístků zpravidla postačují 2 nebo 3 květiny. Postupujte jednoduše: okvětní lístky oddělte od květu a opatrně je omyjte vodou, abyste je zbavili prachu a nečistot.

K vaření potřebujete:

2–3 šálky čerstvých růžových lístků, opláchnuté a očištěné

široký hrnec nebo kastrol

sítko

skleněná láhev nebo rozprašovač

1,7 l destilované vody

Lupěně vložte do hrnce, přidejte dostatek destilované vody, aby okvětní lístky přikryla, ale víc ne. Vařte pod pokličkou 30 – 45 minut, dokud okvětní lístky neztratí barvu. Růžovou vodu nechte vychladnout a sceďte do láhve. Dejte do chladničky, vodu můžete používat jeden měsíc.

Růžová voda z éterického oleje
Jednodušší a rychlejší metoda, jak si vytvořit růžovou vodu je pomocí éterického oleje. Má to však dvě nevýhody: taková růžová voda není vhodná pro vnitřní konzumaci a růžový esenciální olej je zpravidla dost drahý.

Pro přípravu potřebujete:

12 kapek růžového esenciálního oleje

1 polévková lžíce vybraného nosného oleje (kokosový, mandlový)

1 šálek destilované vody

skleněná láhev nebo rozprašovač

Smíchejte éterický a nosný olej, poté přidejte vodu. Nalijte směs do skleněné láhve a používejte. Taková růžová voda nemusí být chlazená.

Jak používat růžovou vodu?
Tonikum na obličej – růžový olej je vynikající alternativou k drahým pleťovým tonikám. Pomáhá odstranit přebytečný olej a nečistoty a udržuje pH pokožky v rovnováze.

Tělový sprej – tělový sprej s růžovou vodou je výborný způsob, jak se osvěžit, zchladit nebo si jednoduše dopřát květinovou vůni. Pokud jej nastříkáte na obličej, pokožku hydratujete. Růžovou vodu můžete použít i na tělo, bezprostředně po sprše nebo tělovém krému, abyste se celý den cítili svěže. Funguje i na popálená a poškozená místa.

Přírodní osvěžovač vzduchu – Růžovou vodu nastříkejte na nábytek, závěsy a polštáře. Je skvělou alternativou k chemickým osvěžovačům.

K ošetření vlasů – Když růžovou vodu smícháte s kokosovým, mandlovým nebo jojobovým olejem a uděláte si masáž pokožky hlavy, podpoříte růst vlasů, jejich lesk a krásu. Růžovou vodu můžete použít také jako jemný kondicionér po umytí vlasů šamponem.

A jak se zbavit kruhů pod očima? Probděná noc, málo vody, ale také nesprávný krém, špatná strava či přehnaná péče. To vše ovlivňuje vznik otoku očního okolí. Existuje pár účinných způsobů, jak se ho zbavit.