Tento CHIC módní kousek stále dominuje podzimnímu šatníku, jak ho nosit? La marinière milovala již Coco Chanel

0
208

Ikonický kousek a absolutní hit letošního podzimu však není žádnou novinkou. Víte, že ho milovala už i Coco Chanel a proslavil ho i návrhář Jean-Paul Gaultier?

Francouzská klasika
Každá milovnice módy by si měla dobře zapamatovat slůvko la marinière. Jedná se totiž o módní kousek, který je hitem letošního podzimu.

Název zní francouzsky a věru není divu. Vždyť v této zemi patří k vyhledávaným součástem každého trendy šatníku. V následujících řádcích vám prozradíme, proč Francouzi a Francouzky la marinière, nebo chcete-li pruhované tričko, prostě milují.

Nejde přitom o žádnou novinku, ale zažitý kousek, který ani lety neztratil na popularitě. Spíše naopak. Podle dostupných informací se pruhovaný top stal již v roce 1858 nosnou součástí šatstva francouzského námořnictva Marine Nationale, odkud pochází i jeho pojmenování la marinière.

Proč pásky milujeme?
Jsou přece nesmrtelné, sluší téměř každému typu postavy, snadno je sladit s jinými částmi outfitu a nosit je mohou ženy v každém věku. Takový námořník styl ale v žádném případě není doménou pouze letních měsíců. Pokud jste právě zjistili, že ve vašem šatníku pásky chybí, je nejvyšší čas to napravit.

Oblíbený i mezi legendami
Pokud je řeč o la marinière, jistě je třeba zmínit hned několik důležitých jmen z francouzské historie. Legendární Coco Chanel si oblékla tento kousek během prázdnin na severu Francie v roce 1916.

Nedal na něj dopustit ani Pablo Piccaso či nádherná herečka Brigitte Bardot. O rozšíření la marinière do světa se postaral i Jean-Paula Gaultiera, který jako vyhlášený módní návrhář pracoval s námořnickými pruhy především v 80. letech minulého století.

Jak poznáte originál?
Pokud jste ve skříni objevili páskavý svetřík a potěšili se, že máte doma la marinière, neradujte se předčasně. Originální top poznáte podle toho, že má dvacet tmavě modrých pruhů na přední i zadní straně a každý z nich je široký deset milimetrů.

Zároveň jsou modré proužky od sebe vzdáleny dvacet milimetrů. Naopak, na rukávech zase najdete čtrnáct tmavomodrých pruhů. Mimochodem, nechybí zde ani francouzská symbolika – zmiňovaných dvacet pruhů je odkazem na Napoleonova vítězství.

Nebojte se kombinovat
Pravidla námořnického stylu a la marinière jako takového vůbec nejsou tak striktní, jak by se mohlo zdát. Při toulkách v obchodech jistě spatříte, že bílo-modré pruhy dominují jak tričkám, tak svetrům.

Zahřejte se v pruhovaném svetru, který oživí váš styling a jako bonus vám dodá i pověstný francouzský šarm. Přemýšlíte, jak tento svetřík co nejlépe zkombinovat? Výborně pasuje k bílému i tmavě modrému denimu, vynikne také v kombinaci s koženou sukní, černou plisovanou sukní či elegantnějšími kalhotami.