Pandemický stres ruinuje Američanům intimní život

0
233

I když mnoho párů mělo v karanténě pravděpodobně dost času na intimní prostopášnosti, nová studie zjistila, že většina lidí na ně prostě neměla náladu.

Pravda, jih 13.04.2021 09:00 sex, pár, vášeň, láska, hádka, problémy
Stres tlumí během pandemie koronaviru sexuální apetit.
Šestapadesát procent Američanů připouští, že jejich obavy o stav světa měly v loňském roce negativní vliv na jejich sexuální život.

Zhruba stejný počet (55 %) dodává, že stres vyvolaný prací nebo hledáním zaměstnání tlumil během pandemie koronaviru jejich sexuální apetit. Průzkum mezi 2000 Američany, kteří jsou sexuálně aktivní, ať už žijí sami nebo s partnerem, odhaluje negativní vlivy, které měl rok 2020 na sexuální uspokojení. Z těch, kteří hlásili negativní vliv v důsledku úzkosti, téměř šest z deseti měli v loňském roce sex méně často.

Průzkum, který provedla agentura OnePoll, zkoumal také úzkost respondentů z výkonu, pokud jde o sex. Za poslední rok se šest z deseti Američanů cítilo během sexu příliš „ve svých hlavách“ – a to ne dobrým způsobem.

Šestašedesát procent účastníků uvedlo, že zažívá úzkost ze sexuálního výkonu nebo obavy, že jejich sexuální výkonnost nemusí odpovídat přáním, potřebám nebo očekáváním jejich partnerů. Téměř tři ze čtyř (73 %), kteří s tím mají zkušenost, tvrdí, že to častěji pociťují od začátku pandemie.

Pro tři čtvrtiny všech respondentů je tato otázka naléhavá. Říkají, že je pro ně „mimořádné“ nebo „velmi“ důležité, aby překonaly svou sexuální úzkost.

„Zvýšený stres ovlivňuje náš nervový systém a naše tělo přejde do režimu bojuj, uteč nebo zamrzni. Náš nervový systém komunikuje s naším tělem, že prioritou je přežití, přičemž sex a libido ztrácejí na biologické úrovni prioritu. Úroveň stresu může mít také vliv na naši úroveň vzrušení a touhu, proto je klíčové řešit nejprve hladinu stresu,“ uvádí odbornice na sexuální zdraví Kiana Reevesová a zdůrazňuje, že pokud jde o touhu a vzrušení, důležité je nespěchat.

Průzkum také zkoumal úroveň spokojenosti Američanů se sexuální spontánností. Třiasedmdesát procent ze všech respondentů si přeje, aby měli více spontánního sexu. Téměř šest z deseti respondentů uvádí, že spěchají v milostné předehře.

I když by se dalo očekávat, že páry měly během pandemie více času na experimentování, rozdíly v sexuálním uspokojení mezi muži a ženami přetrvaly. Dvaačtyřicet procent mužů v průzkumu uvedlo, že dosahuje orgasmu stejně často jako jejich partnerka. To samé, bohužel, řeklo pouze 21 procent žen, konstatuje server studyfinds.org.

„Každý je jedinečný, pokud jde o touhu a vzrušení, ale jedna věc je univerzální – potěšení pomáhá snižovat stres a zlepšuje celkovou pohodu. Experimentování s tím, co je pro nás příjemné a dobré, je klíčem ke spokojenému sexuálnímu životu,“ dodává Reevesová s tím, že je důležité zbavit se úzkosti spojené se sexem zmírněním stresu.