Jaké jsou příznaky vysokého krevního tlaku?

0
567

Vysokým krevním tlakem trpí skoro polovina lidí na celém světě. Vysoký krevní tlak nejde vždy snadno rozpoznat, ačkoliv může být příznakem i velmi vážných onemocnění. Zjistěte, na co se zaměřit a kdy je důležité navštívit lékaře, abyste nic nepodcenili.

Co je krevní tlak?

Naše srdce neustále pumpuje krev do cév, aby je zásobilo živinami a kyslíkem, a tento proces je prováděný pod určitým tlakem. Čím více jsou naše cévy ucpané, tím hůře jimi krev prochází, tím více tlaku musí srdce vyvinout a tím více energie na tento proces potřebuje. Vysoký krevní tlak tedy pomáhá určovat stav našich cév i srdce a odhalovat určité choroby, které s tímto problémem souvisí.

Proč je vysoký krevní tlak nebezpečný?

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze znamená, že jsou srdce a cévy zatěžovány víc, než je pro ně dobré. Neléčený dlouhodobý vysoký krevní tlak způsobuje výrazné opotřebování cév, které může vést až k jejich poškození či dokonce protržení. I u srdce dochází k vážným poškozením, vynakládá totiž mnoho energie a v důsledku jeho stěny hrubnou a postupně ztrácejí svou pružnost. To vše může jednoho dne vyústit v srdeční infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Dlouhodobou hypertenzí trpí také naše ledviny.

Jaké jsou ideální hodnoty krevního tlaku?

Krevní tlak se přes den neustále mění, protože jej ovlivňují také míra fyzické aktivity či psychická pohoda. Při měření se zobrazují dvě hodnoty: systolický a diastolický tlak. Systolický tlak je vyšší a říká nám, jaký je tlak v cévách ve chvíli, kdy je krev pumpována ze srdce. Diastolický tlak zase označuje tlak během tzv. klidové fáze, tedy chvíle mezi dvěma údery srdce. Normální hodnoty těchto tlaků se pohybují okolo 120/80 mm Hg. Pokud hodnoty přesáhnou 140/90 mm Hg, tlak se označuje jako zvýšený a od hodnot 160/100mm Hg je považován za vysoký. Setkat se můžeme také s nízkým tlakem, který má hodnoty pod 100/70 mm Hg.

Co způsobuje vysoký krevní tlak?

Vysoký krevní tlak způsobuje především špatný životní styl. Obezita, nedostatek pohybu, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, neustálé vystavení stresu – to vše způsobuje hypertenzi. Strava složená zejména z tučných a mastných pokrmů může zvyšovat také náš cholesterol, který významně přispívá k ucpávání cév. Na vznik vysokého krevního tlaku má vliv také věk. Vysoký krevní tlak se objevuje nejčastěji u lidí po 35. roce života. Bohužel ale v posledních letech není výjimečné, že se vysoký tlak naměřil také u dospívajících či dokonce malých dětí.

Jak se vysoký krevní tlak projevuje?

Slyšeli jste někdy o „tichém zabijákovi“? Právě takto se označuje vysoký tlak, protože se projevuje velmi nenápadně a často jím trpíme dlouhé roky, aniž bychom něco zpozorovali. Proto vám při každé návštěvě praktický lékař tlak měří, aby zjistil, zda je vše v pořádku. Nevyhýbejte se preventivním prohlídkám a navštěvujte svého lékaře pravidelně. Zbystřit byste měli obzvlášť tehdy, pokud se u vás projeví časté bušení srdce, závratě, bolesti hlavy, zmatenost, únava, ospalost či mravenčení prstů na rukou a nohou. Tyto signály často znamenají vysoký tlak a je nutné přijít na to, jak ho co nejdříve snížit, abych se vyhnuli dlouhodobým komplikacím.

Nejúčinnější léčba i prevence vysokého tlaku

Tím nejdůležitějším, co můžete pro snížení krevního tlaku udělat, je vést zdravý a aktivní život. Vysoký krevní tlak se léčí s pomocí různých prášků, nejčastěji diuretik či beta-blokátorů. Jejich užívání ale pomáhá pouze odstraňovat symptomy a má navíc i několik nepříjemných vedlejších účinků. Pro snížení krevního tlaku zařaďte do svého jídelníčku česnek, cibuli, celer, červenou řepu, grapefruity, banány či pohanku – u těchto potravin byl zjištěn výrazný vliv na snižování krevního tlaku. Ještě lepší je ale užívat kvalitní přírodní doplněk, který vaší srdeční soustavě dopřeje tu nejlepší péči. Jedním z nich je Masticha Vena, která obsahuje výtažek z Chioské mastichy, přírodní extrakty z granátového jablka, olivovníku, pepře či červeného hroznu a která pomáhá udržovat normální hodnoty krevního tlaku a upravuje také množství cholesterolu. Pomáhá tak nejen při vysokých hodnotách krevního tlaku, ale je i účinnou prevencí, díky které se vyvarujete vážným zdravotním problémům.